Brak motywacji do pracy zdalnej — najważniejsze czynniki
Wprowadzenie pracy zdalnej może przynieść wiele korzyści. Często sami pracownicy podkreślają, że praca zdalna wywołuje w nich mniejszy stres, a także poczucie większej autonomii, co motywuje ich do lepszej pracy. Z drugiej strony, taki system pracy, może wiązać się również z powstawaniem licznych problemów i czynników, których wynikiem jest brak motywacji do pracy zdalnej. Na co należy zwrócić uwagę i jak poradzić sobie z tym problemem? Skorzystaj z naszych wskazówek!
Czym może być spowodowany brak motywacji do pracy zdalnej?
Należy pamiętać, że brak motywacji do pracy zdalnej może być spowodowany zupełnie innymi czynnikami, niż w przypadku osłabienia chęci do pracy wśród pracowników stacjonarnych. Największym problem w przypadku pracowników zdalnych jest zdecydowanie nieumiejętne zarządzanie czasem. Pracownicy mają problem z oddzieleniem pracy od życia prywatnego, czego konsekwencją jest zwiększenie poczucia stresu, wypalenie zawodowe i osłabienie zapału do pracy. Należy również zwrócić uwagę na odpowiednią komunikację w zespole zdalnym, a także regularne update'y i feedback dla pracowników, by stale podtrzymywać ich satysfakcję z pracy i możliwość rozwoju. Warto zadbać również o kontakty społeczne, a więc stworzyć przestrzeń na luźne rozmowy, np. poprzez komunikatory i stworzenie kanałów niezwiązanych z pracą.
Jak poradzić sobie z tym problemem?
Jeśli chcemy zapobiec występowaniu wśród pracowników takiego zjawiska, jak brak motywacji do pracy zdalnej, powinniśmy przede wszystkim zadbać o komunikację w firmie i odpowiedni podział obowiązków. Pracownicy, którzy będę na bieżąco informowani o zmieniającej się w firmie sytuacji, a także o jakości wykonywanych przez nich obowiązków, z pewnością będą mieć dużo większą motywację do pracy.