Ocena predyspozycji przy pracy zdalnej to podstawa.
Obecnie większość przedsiębiorstw wprowadziła konieczność pracy zdalnej bądź hybrydowej. Taka praca określana mianem HomeOffice niesie za sobą wiele korzyści i zagrożeń. HomeOffice jest naturalną konsekwencją epidemii korona wirusa. Konieczność izolacji przyczyniła się do częstszego oddelegowywania pracowników do pracy zdalnej. Jednak taka decyzja powinna być przemyślaną. W tym artykule przedstawimy najczęstsze wady i zalety pracy zdalnej.
Przed wysłaniem pracownika do pracy w domu każdy pracodawca powinien przeprowadzić badanie. Badanie to określane jest jako ocena predyspozycji przy pracy zdalnej. Badanie ma na celu nie tylko sprawdzenie, czy pracownik jest w stanie efektywnie pracować poza biurem, ale również zmotywować pracownika do sumiennego wykonywania swoich obowiązków.
Czy ocena predyspozycji przy pracy zdalnej jest konieczna?
Najlepszą odpowiedzią na to pytanie jest "To zależy". W praktyce dochodzi często do sytuacji, w której pracodawca nie ma możliwości zlecenia zadań pracownikowi do wykonania stacjonarnie w biurze. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy członek zespołu miał kontakt z osobą zarażoną korona wirusem. Wtedy łatwiej jest oddelegować całą kadrę do pracy z domu niż kompletnie zawiesić działalność przedsiębiorstwa. Nie należy jednak marginalizować znaczenia oceny predyspozycji przy pracy zdalnej. To właśnie dzięki takiej ocenie pracownik będzie traktował pracę poza biurem jako przywilej, a nie smutny obowiązek. Takie podejście wpłynie korzystnie na motywacje pracownika i polepszy jakość wykonywanych przez niego zadań.