Rozwój e-commerce zmienia rynek pracy
Rozwój e-commerce widać gołym okiem, branża, która kilka lat temu miała zaledwie kilkanaście procent udziałów rynku, staje się jednym z głównych sektorów gospodarki. Istnieje wiele przyczyn, które zdeterminowały rozwój e-commerce. Jedną z nich było ogłoszenie lockdownu. Był to okres, kiedy przez niemal pół roku większość sklepów nie funkcjonowała normalnie. Wiele osób zmuszonych było do kupowania najbardziej potrzebnych rzeczy online.
Pozostałe przyczyny rozwoju e-commerce
Kolejną przyczyna był rozwój technologiczny, w ostatnim czasie powstało wiele platform służących właśnie e-commerce. Było to związane z naturalna potrzeba zamówień. Ich wzrost odnotowano w tym okresie o niemalże 250%. Jest to bardzo dynamiczny skok i takie sytuacje nie zdarzają się często. Aby właściwie oddać skalę zaistniałej sytuacji, należy podkreślić, że konieczność dokonywania zakupów w sieci była potrzeba wszystkich. Odnotowano wówczas, że podczas lockdownu 80 % badanych wykonała przynajmniej raz zakupy w sieci.
Zmiany na rynku pracy
Rozwój e-commerce pociągnął za sobą nie tylko zwiększenie ilości platform sprzedażowych i rozbudowę sieci dystrybucji. Wzrosło również zapotrzebowanie na zatrudnienie w sektorze e-commerce. A takowe zapotrzebowanie odwróciło zupełnie strukturę rynku pracy. Nagle pojawiło się zapotrzebowanie na specjalistów tworzących platformy e-commerce, osoby wstawiające ogłoszenia sprzedażowe, osoby potrafiące zwiększyć wydajność ogłoszeń oraz specjalistów od marketingu internetowego. Zapotrzebowanie było ogromne, a ze względu na bardzo dynamiczną zmianę rynku, ilość dostępnych specjalistów była mocno ograniczona.
Pandemia korona wirusa niesie za sobą ogromne zmiany na rynku pracy, a przecież się jeszcze nie skończyła. Rozwój e-commerce to dopiero początek jeszcze bardziej dynamicznych zmian czy chwilowe zawahanie na rynku pracy. Przyszłość przyniesie niebawem odpowiedzi na te i wiele innych pytań.